Co jedzą piłkarze na przerwie meczowej?

Co jedzą piłkarze na przerwie

Sezon zaczął się pełną parą, a co za tym idzie regularne mecze, raz lub dwa razy w tygodniu. Dzisiaj będę pisał o tym co jedzą i piją zawodowi piłkarze na przerwie.

Zacznijmy od tego, że przerwa w ciągu meczu jest kluczowa do tego, aby odnowić zapas energii i aby rozpocząć drugą połowę pełną parą. Jeżeli pominiesz nawadnianie się czy odżywianie na przerwie to bezpośrednio odbije się to na Twoich wynikach. Między innymi będziesz mieć skurcze, odczujesz zmęczenie mentalne, a jakość Twojej gry spadnie znacznie w porównaniu do początku meczu. Właśnie ta przerwa jest kluczowa do tego, abyś zachował bardzo wysoki poziom przez cały mecz.

 

Napoje dla piłkarzy

 

Napoje izotoniczne

W pierwszej kolejności omówimy napoje, a później przejdziemy do przekąsek solidnych. Pierwszym rodzajem napojów, które możesz pić podczas przerwy meczowej są napoje izotoniczne. Izotoniki dostarczają minerałów i witamin, a także niezbędnych soli, które zaliczają się do minerałów.

Nie można pić tylko i wyłącznie samej wody, ponieważ w wodzie nie ma mikroelementów, które wymieniłem wyżej. Kiedy się pocisz to nie tracisz tylko wody, ale także różne minerały, w tym sól. Utrata tych minerałów może przełożyć się na dalsze skurcze lub zmęczenie mentalne. Dlatego też możesz wybrać izotonik w proszku, który będziesz mieszać z wodą lub gotowy izotonik w butelce np. Powerade.

Osobiście polecam izotoniki w proszku. Jeżeli interesują Cię suplementy to stworzyłem specjalny artykuł, w którym znajdziesz listę 10 suplementów dla piłkarzy w tym izotonik, który wybrałem jako najlepszy dla sportowców.

Czym różnią się izotoniki w butelce i te w proszku? Moim zdaniem izotoniki w proszku zawierają więcej kluczowych mikroelementów niż izotoniki w butelkach. Wynika to także z ich składu.

 

Maltodekstryna

Na drugim miejscu jeśli chodzi o napoje mamy maltodekstrynę zmieszaną z wodą. Maltodekstryna to inaczej mówiąc węglowodany, które są potrzebne do funkcjonowania Twoich mięśni. Jest to innymi słowy energia więc uzupełnianie węglowodanów za pomocą maltodekstryny może być efektywnym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowej porcji energii.

Węglowodany można znaleźć także w przekąskach solidnych, nie mniej jednak są osoby, które po prostu preferują napoje od solidnych przekąsek. Maltodekstrynę możesz kupić w aptece, przez internet lub w obojętnie jakim dużym sklepie.

 

BCAA

Następnie mamy BCAA zmieszane z wodą. Ostatnimi czasy BCAA zostały poddane wielu badaniom. Ostatnie badanie, które czytałem wykazało, że BCAA może przełożyć się na zmniejszenie substancji, które powodują zmęczenie. Spożycie BCAA podczas wysiłku ma wpływ między innymi na poziom glukozy. Ma także wpływ na zmęczenie mięśni i lekki wpływ na zmęczenie Twojego umysłu. Zmieszanie np. 5 gram BCAA w szklance wody na przerwie będzie mieć pozytywne efekty w drugiej połowie Twojego meczu.

 

Domowe napoje izotoniczne

Możesz także tworzyć Twoje osobiste napoje inzotoniczne czyli na przykład do litra wody dodać szczyptę soli (od 500 mg do 1 g) i jakiś syrop glukozowy (smakowy) lub miód. Nie mniej jednak, miód zawiera fruktozę, która może mieć negatywny wpływ na trawienie podczas drugiej połowy. Może to przełożyć się na bóle brzucha, nudności i ogólny dyskomfort podczas gry. O tym wspomnę już za chwilę przy omawianiu owoców i solidnych przekąsek.

 

Żele

Ostatnią propozycją napoju dobrego na przerwę są żele. Żele de facto nie są napojem, jednak nie są też solidną przekąską. Znajdują się między jednym, a drugim. Główna zaleta żelów to to, że zawierają one wszystko czego Twój organizm potrzebuje, ponieważ są przystosowane specjalnie dla sportowców.

Niektórzy zawodowi piłkarze spożywają na przerwie tylko i wyłącznie żele. Oczywiście piją też wodę. Trochę żelu, trochę wody i wszystko bardzo łatwo się przyswaja i dodaje Ci energii. Musisz więc przetestować co odpowiada Ci najbardziej. Każda z propozycji, które Ci dziś zaprezentowałem może mieć różny wpływ na różnych ludzi. Dlatego też podczas treningów należy wybrać sobie to co odpowiada Ci najbardziej i korzystać z tego podczas meczu i przerwy.

 

Solidne przekąski dla piłkarzy

 

Owoce

Co głównie jedzą piłkarze na przerwie? Po pierwsze, owoce – banany, arbuzy, suszone morele. Jeżeli chodzi o owoce to jak już wspomniałem wcześniej zawierają one fruktozę. Fruktoza podczas wysiłku może powodować dyskomfort trawienny, co przełoży się na nudności i bóle brzucha. Powinieneś więc wybrać owoc, który odpowiada Ci najbardziej.

W zawodowych klubach na przerwie meczowej mamy stoły, na których są suszone owoce i wszystkie praktycznie owoce jakie możemy dostać na rynku i każdy wybiera sobie taki, który mu najbardziej odpowiada w ilości, która mu odpowiada. Tutaj więc po raz kolejny musisz wybrać to co pasuje Ci najbardziej – co doda Ci energii i nie spowoduje dyskomfortu.

 

Batony energetyczne

Następnie mamy batony energetyczne. Wybieraj batony, które są produkowane przez firmy, które zajmują się suplementami. Nie kupuj batonów w marketach, ponieważ jest w nich więcej cukru niż tego co jest Ci naprawdę potrzebne. Chodzi mi tutaj o białka, witaminy i minerały. Batony energetyczne kupuj dobrej jakości, bo cała reszta zalicza się bardziej do słodyczy niż do posiłków/przekąsek dla zawodowych sportowców.

 

Orzechy

Na samym końcu mamy wszelkiego rodzaju orzechy – włoskie, migdały i cały asortyment innych orzechów. Unikaj jednak orzeszków ziemnych, ponieważ zawierają one bardzo dużo tłuszczy, co może negatywnie odbić się potem na Twoich wynikach.

Reasumując, przerwa meczowa jest bardzo ważna. Pomoże Ci ona odświeżyć się, przygotować do drugiej połowy, nabrać energii, skoncentrować się ponownie i nawodnić się. Jeżeli pominiesz etap odżywiania i nawadniania podczas przerwy to Twoje wyniki mogą spaść o nawet 30%.

Oznacza to, że będziesz wolniej biegać, podejmować gorsze decyzje, będziesz dużo wrażliwszy na to co dzieje się na boisku, a poziom Twojej koncentracji zmniejszy się co przełoży się potem na wyniki. Dlatego nie lekceważ tego co dziś się ode mnie dowiedziałeś i znajdź przekąskę lub napój, który dostarcza Ci energii i który jest dostosowany do Twojego profilu sportowca.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to napisałem specjalny podręcznik piłkarza, który jest darmowy i który możesz pobrać klikając w ten link. Jeżeli chcesz trenować z programem treningowym to przygotowałem także specjalne programy treningowe dla piłkarzy. Możesz dowiedzieć się o nich więcej na mojej stronie internetowej.