Treningi piłkarskie są ciężkie. Czasami to zmęczenie się kumuluje i jest nam bardzo ciężko trenować „więcej i więcej”, trzymać poziom a nawet się rozwijać. Z pomocą przychodzą nam suplementy diety.

Dzisiaj pomówimy o pięciu najważniejszych suplementach dla piłkarzy oraz o dwóch „wspomagaczach”. Jeżeli chcesz poprawić swoje osiągi na treningach, to zapraszam Cię do zapoznania się z poniższą listą.

Suplement na regenerację mięśni – BCAA

Aminokwasy rozgałęzione, inaczej izoleucyna, walina i leucyna. Aminokwasy tworzą białka mięśniowe. 

Warto rozważyć suplementację aminokwasami rozgałęzionymi, ponieważ przyczyniają one się do oszczędzania twojej masy mięśniowej podczas wysiłku i przyspieszają regenerację po treningu.

I właśnie też zaraz po treningu najlepiej je spożywać. Dawka tego suplementu zależy od produktu a także od twojej masy ciała.

BIAŁKO DLA PIŁKARZY

Suplementy dla piłkarzy Wokół tego suplementu krąży naprawdę wiele mitów. Pamiętaj że sama suplementacja białkiem bez treningu nie przyczyni się do rozwoju masy mięśniowej. 

Aby mięśnie rosły twój organizm potrzebuje zewnętrznego bodźca, czyli treningu. Wtedy zostanie on zmuszony do adaptacji, czyli do rozbudowy masy mięśniowej.

Regeneracja mięśni i rozbudowa jest możliwa jedynie kiedy dostarczasz do organizmu odpowiednie ilości białka. Odpowiednia dieta i trening sprawiają że mięśnie stają się silniejsze i odporniejsze.

Zanim jednak zaczniesz przeszukiwać różnych odżywki białkowe, to zastanów się, czy nie możesz pokryć swojego zapotrzebowania na białko dzięki diecie i naturalnym produktom, jak jaja, mięso, czy ryby.

Dowiedz się więcej o diecie piłkarza w podręczniku piłkarza – kliknij tutaj Jeżeli faktycznie masz bardzo wysoką intensywność treningową (czyli trenujesz dwa razy dziennie, 5 razy w tygodniu), to musisz sięgnąć po odżywkę białkową.

Skład odżywki białkowej różni się zależenie od produktu pierwotnego. Możesz znaleźć białka roślinne, oparte na ryżu lub soi, lub także białka zwierzęce jak to produkowane z serwatki mleka krowiego.

Czy to białko powoduje reakcje alergiczne? W większości wypadków nie, ponieważ nie zawiera dużo laktozy.

Niektóre białka są w ogóle bez laktozy. Przy wybieraniu białka powinieneś kierować się trzema elementami:

Ceną, większość białek jest oparta na tym samym produkcie pierwotnym. Cena jest często wygórowana przez reklamę. 

Smakiem – jeśli białko jest nieprzyjemne w smaku, to naturalnie nie będziesz go pił, zaś jeśli białko ma jakieś walory smakowe, to będziesz chętniej je spożywał po treningu. I tutaj uwaga, naturalne białko być może jest tańsze, ale jest naprawdę niesmaczne. 

Zawartością cukru. Jeżeli w twojej odżywce jest więcej, niż 6 gramów cukru na sto gramów białka, to ta odżywka nie jest dobrej jakości.

Dlaczego? Ponieważ producenci dodają cukru po to, aby zmniejszyć ilość tego podstawowego produktu, czyli białka, które jest przecież kluczowe.

KWASY OMEGA 3 DLA PIŁKARZY

Suplementy dla piłkarzy Bardzo, ale to bardzo ważny suplement dla piłkarzy. Musisz na początek wiedzieć, że te kwasy znajdują się w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś. Oprócz omega-3 istnieją także kwasy omega-6, które znajdują się między innymi w oleju słonecznikowym.

Spożywając je musi być zachowana równowaga między kwasami omega-6 a omega-3, ponieważ jeśli będziesz spożywał za dużo kwasów omega-6, to twój organizm będzie gorzej korzystał z kwasów omega-3. Kwasy omega-3 zapobiegają stanom zapalnym w twoim organizmie.

Przykładowo, wszelkie naderwanie włókien mięśniowych jest „leczone” w taki sposób, że wytwarza się tam stan zapalny. Aby stan zapalny przebiegł szybko i sprawnie twój organizm musi być zaopatrzony w odpowiednie ilości kwasów omega-3.

Zatem suplementacja jest niezbędna i to codziennie. Jeśli masz intensywne treningi, to dzięki tym kwasom będziesz regenerować się szybciej, a twoja masa mięśniowa będzie przy tym oszczędzana.

KREATYNA

Kreatyna działa na niektórych, a na innych nie. Zależy to od jej naturalnego stężenia w organizmie, które jest indywidualne.

Około 50 lub 60 procent zapotrzebowania na kreatynę jest zsyntetyzowane w naszym organizmie, a reszta jest dostarczana poprzez suplementy lub pożywienie. Zatem jeśli kreatyny jest dużo w twoim organizmie, to efekty suplementacji nie będą widoczne.

Musisz przetestować ją na sobie, kup małą dawkę i stosuj przez tydzień, a potem oceń rezultaty i rozważ stałą suplementację.

Teoretycznie kreatyna wspomaga produkowanie energii w twoich mięśniach, także może pomóc w regeneracji mięśni, rozbudowie masy mięśniowej i zapobieganiu zakwasom.

Ale ta teoria, jak już zostało napisane, działa lub nie w zależności od twojego naturalnego stężenia kreatyny w mięśniach.  

MAGNEZ

Suplementacja w piłce nożnej Kolejny bardzo ważny suplement, magnez jest obecny podczas napinania się mięśni.

A jak wiesz, podczas intensywnego treningu lub meczu to napięcie występuje i ciężar, który jest  wywierany na mięśnie bywa naprawdę ogromny.

Zatem jeśli masz braki magnezu w organizmie to wstawiasz się na ryzyko skurczy. 

Co jest naprawdę kłopotliwe, szczególnie podczas meczu. Także niedobór magnezu będzie się objawiał przez bóle głowy, czy złe samopoczucie.

Magnez dodatkowo jest łatwo tracić, przyjmując kofeinę lub wapń, zatem suplementacja jest niezbędna.

Inne suplementy dla piłkarzy

Widzieliśmy kilka podstawowych suplementów dla piłkarzy. Teraz przedstawię Ci listę moich 2 ulubionych wspomagaczy treningu. 

Kofeina

Suplementy dla piłkarzy Znajduje się w kawie, więc pijąc kawę przed meczem na przykład możesz polepszyć twoje osiągi na boisku.

Kofeina daje efekty podczas krótkich sprintów o wysokiej intensywności. Możesz po prostu szybciej je powtarzać. Niestety wypłukuje ona magnez.

Beta-alanina

Jest to niezły suplement, kiedy intensywność treningów jest naprawdę wysoka, jak podczas przygotowania do sezonu. Beta-alanina zapobiega zakwasom, sprawia, że możesz robić dłuższe wysiłki o charakterze beztlenowym (jak bardzo intensywne sprinty).

Możesz rozważyć te 2 suplementy dla piłkarzy, ale ważniejsze jest tych pięć powyższych produktów. Pamiętaj jednak, że są to porady, a nie bezwzględne obowiązki.

Jeżeli widzisz po sobie, że stosujesz dane składniki twoja forma się nie poprawia, a wręcz pogarsza i ten stan się nie zmienia, to powinieneś poszukać albo innego suplementu albo ostatecznie zrezygnować z konkretnego składnika.

Jeżeli pragniesz się dowiedzieć więcej o przygotowaniu motorycznym, odżywianiu piłkarzy i karierze, zapraszam Cię do pobrania darmowego podręcznika piłkarza za pomocą poniższego linku Podręcznik Piłkarza – Kliknij tutaj aby odebrać egzemplarz

Dziękuję za lekturę, Trener Joachim