Maska Treningowa

Maska Treningowa

Dlaczego o tym piszę… Jeśli jesteś sportowcem na pewno szukasz sposobów na zwiększenie siły i wydolności. Jestem niemalże pewny że natknąłeś się na tę słynną, groźnie wyglądającą maskę treningową. Wiele atletów z nich „korzysta” między innymi Gareth Bale lub zawodnicy MMA. Ale po co?

Owe maski wydolnościowe mają symulować warunki wysokogórskie. Zanim przejdziemy do samej maski, pora na trochę wiedzy merytorycznej.

Efekty Treningu Na Wysokości

Wiesz lub nie ale wiele sportowców, szczególnie na początku sezonu udaje się na obozy treningowe w góry. Dlaczego?

Warunki spotykane na wysokości mobilizują organizm do pewnych zmian które powodują zwiększenie wydolności. Jak to możliwe? W górach powietrze jest dużo rzadsze niż na poziomie morza. To znaczy że jest dużo mniej tlenu który jest niezbędny do funkcjonowania mięśni.

Nasz organizm musi się dostosować aby lepiej wykorzystywać mniejszą ilość tlenu. Warto wspomnieć że im wyżej jesteśmy tym bardziej zmiany są zauważalne i szybkie. Niestety nie jesteśmy superbohaterami, takie adaptacje zajmują od 2-óch do nawet 6-eściu tygodni.

Zawodnicy spędzają w górach kilka tygodni, śpiąc, odpoczywając i trenując na wysokości. Te warunki powodują kilka zmian w naszym ciele:

  • Wzrost stężenia hemoglobiny
  • Wzrost gęstości kapilar w mięśniach
  • Zwiększenie objętości mitochondriów
  • Zwiększenie pojemności płuc

Wszystkie te adaptacje znikają po kilku tygodniach po powrocie w normalne warunki. Pobyt w górach może być sposobem na dobry start sezonu dla piłkarzy.

Rzeczywiście, przez kilka tygodni po powrocie z gór, osiągi fizyczne jak wydolność piłkarzy są zwiększone o nawet 20%. Niestety efekt ten, jak wspominałem powyżej jest krótko trwały.  Rozumiejąc dlaczego sportowcy jeżdżą w góry przejdźmy teraz do samej maski treningowej.

Maska Treningowa

Zadaniem maski wydolnościowej lub treningowej jest symulacja oddychania na wysokości. Ale czy to naprawdę działa ?

Różnica między maską treningową a górami

Rzeczywiście maska zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do płuc w jednym oddechu. Niestety maska treningowa nie zmienia składu powietrza, ani nie modyfikuje ciśnienia. Więc na starcie dowiadujemy się że nie całkiem symuluje ona warunki wysokogórskie.

Kolejny punkt… maskę nosisz tylko i wyłącznie podczas treningu. Także mogłeś dowiedzieć się wyżej że korzystne zmiany w organizmie zajmują od 2-óch do 6-eściu tygodni. Wątpię żebyś miał ochotę nosić tę maskę przez cały 24 godziny…

Z kolei suma godzin treningowych na dzień sytuuje się między 2-6 godzin. Mamy więc kolejny argument do obalenia mitu magicznej maski. Jeżeli dalej nie wiesz jak działa ta maska to mam dla Ciebie mały eksperyment:) Po co wydawać więcej niż 100 zł na maskę kiedy masz coś podobnego w szafie.

Jak działa maska treningowa

Włóż skarpetę do buzi, biegnij 100 metrów sprintem. Wyciąg skarpetę z buzi, zrób kolejne 100 metrów. Czujesz różnicę? To działanie maski. Żadnych dodatkowych efektów. Żadnych adaptacji organizmu, prawie żadnych…

Nosząc maskę będziesz jedynie zwiększać pracę mięśni odpowiadających za nabieranie powietrza do płuc. Jako sportowiec, zaufaj mi że twoje mięśnie oddechowe są już bardzo silne. Jednak nie będę do niej sceptycznie nastawiony do końca ponieważ te maski mogą mieć kilka korzyści.

Działanie maski treningowej

Efekty korzystania z maski treningowej

Skoro maska w rzeczywistości nie symuluje warunków wysokogórskich to jakie ma rzeczywiście zastosowanie w sporcie?

Nauka oddychania dla początkujących

Noszenie maski treningowej utrudnia Ci oddychanie podczas treningu. Na początku możesz się nawet kilka razy przydusić. Jej działanie zmusza Cię do skupienia się na oddechu.

Jeśli jesteś początkującym sportowcem taka maska może Ci pomóc w nauce poprawnego rytmicznego oddychania. Z kolei jeżeli uprawiasz sport już ponad kilka lat, masz odpowiednią technikę oddechu a twoje mięśnie oddechowe są odpowiednio rozbudowane. Mięśnie oddechowe

Stań się silniejszy mentalnie

Kolejnym pozytywnym aspektem tej maski jest utrudnianie treningów. Dostajesz mniej tlenu do mięśni, przez co twój organizm musi się bardziej wysilić. Więc twoje serce pracuje szybciej i ciężej, ty dostajesz zadyszki i masz większe ZAKWASY po treningu.

Ten ostatni efekt jest niepożądany w sporcie na wysokim poziomie. PAMIĘTAJ ! Jak boga kocham nie przestanę nigdy mówić że nie liczy się poziom trudności treningu. To że trening jest ciężki to nie znaczy że jest efektywny dla Ciebie. W sporcie interesują nas osiągi, nie kontuzje spowodowane dużym obciążeniem…

Plusy i Minusy Maski Treningowej

Podsumowując ten artykuł. Maska treningowa może przyczynić się do rozwoju mięśni oddechowych początkujących sportowców ale nie zawodowców. Noszenie maski podczas treningu da Ci odczucie ciężkiej pracy a także zmusi twój organizm do większego wysiłku co nie koniecznie będzie dla Ciebie korzystne.

Maska treningowa nie da Ci żadnych korzystnych efektów jeżeli jesteś sportowcem z dużym stażem treningowym. Nie zwiększy twojej wytrzymałości ani możliwości powtarzania sprintów. O sile i szybkości nie wspominając.

Dla Kogo Jest Maska Treningowa ?

Dla kogo jest maska treningowa

Jeżeli jesteś adeptem cross-fit  i lubisz ostre odczucia na treningu to maska może być dobrym gadżetem do urozmaicenia twoich seansów. Warto wspomnieć o tym że ładnie wygląda na zdjęciach i upodabnia Cię do batmana.

Więc dla ludzi uprawiających sport sporadycznie to fajny gadżet Dla zawodowców…  Jeżeli twoim celem jest zwiększenie osiągów fizycznych, dużo większe efekty uzyskasz dzięki odpowiedniemu treningowi dopasowanemu do Ciebie i Twoich możliwościMaska to gadżet, tak samo jak obuwie lub odzież. Jeżeli nie masz odpowiedniego treningu to maska Ci w niczym nie pomoże.

To samo tyczy się obuwia, to że masz buty jak Bolt nie znaczy że będziesz biegać jak on 🙂

Czy dla piłkarzy maska treningowa jest odpowiednia ?

Większość artykułów które czytałem o pozytywnych efektach tej maski to sponsorowane artykuły. Tak samo Gareth Bale ją nosił zdecydowanie ze względów marketingowych.

Nigdy nie polecę Ci czegoś ze względu na zyski osobiste. Jeżeli coś polecam to robię to ponieważ to rzeczywiście działa. Maska nie działa więc Ci jej nie polecam.

Żadne badania nie potwierdziły pozytywnego działania maski na rozwój osiągów fizycznych – oprócz na studentach nie uprawiających sportu.

Mimo wszystko możesz sam przekonać się o działaniu maski treningowej kupując ją za pomocą poniższego linku. Wspierasz w ten sposób stronę Trening Piłkarzy. Bez obaw, nie poniesiesz za to żadnych dodatkowych kosztów.

 


Dziękuję za lekturę sportowcu, Twój Trener Joachim