Czym jest trening plyometryczny 

trening plyometryczny dla piłkarzy

Trening plyometryczny pochodzi z rodziny treningu siłowego. Charakter pracy różni się od innych treningów szybkimi i dynamicznymi ruchami. Jest idealnym treningiem dla piłkarzy nożnych. Dlaczego ? Przypomnijmy szybko charakter wysiłku podczas meczu piłkarskiego.

Typowy piłkarz wykonuje kilkadziesiąt sprintów, wyskoków i zmian kierunku biegu. Prędkość maksymalna rzadko wchodzi w grę. Na boisku zdecydowanie liczy się więc przyspieszenie i wyskok za które odpowiada sprężystość włókien mięśniowych.

Warto wspomnieć że trening plyometryczny jest nieodłącznym elementem przygotowania fizycznego w wielu sportach jak : Piłka Nożna, Siatkówka lub Biegi Atletyczne.

Na czym polega trening plyometryczny dla piłkarzy ?  

W przeciwieństwie do innych treningów, składa się z 3 faz ruchu: Ekscentrycznej – Rozciąganie mięśnia  Amortyzacji, gdzie w grę wchodzi izometria – faza przejściowa gdzie mięsień zachowuje tę samą długość przy dużym napięciu Koncentrycznej – Skurczenie mięśnia przy użyciu nagromadzonej energii

Jakie daje efekty trening plyometryczny

trening plyometryczny dla piłkarzy

Ten charakter treningu rozwija wytrzymałość mięśnimoc i dynamikę. Dzięki pracy plyometrycznej zwiększysz wyskokprzyśpieszenie i prędkość biegu. Należy natomiast zwrócić uwagę na fakt iż podczas fazy ekscentrycznej mogą pojawiać się mikro-urazy.

Zwiększa siłę

W przypadku amatorów trening może zwiększać cechy jak siła maksymalna i dynamika. W przypadku zawodowców nie obejdzie się bez odpowiedniej pracy na siłowni…

Zwiększa propriocepcje

Propriocepcja oznacza zrozumienie przez nasz mózg pozycji w jakiej znajduje się ciało. Możemy ją porównać z koordynacją wzrokowo-ruchową. Włączając kilka treningów plyometrycznych do planu treningowego zwiększysz koordynację i zmniejszysz czas reakcji.

Zwiększa wytrzymałość

Plyometria jest intensywnym treningiem który może zastąpić cardio dla amatorów. Jednakże jeżeli jesteś zawodowcem to ten trening nie będzie w stanie pomóc Ci w zachowaniu twojej formy.

Ile razy w tygodniu należy wykonywać trening plyometryczny

Z powodu powstawania dużej ilości mikrouszkodzeń mięśni, nie należy wykonywać tego treningu więcej niż 2 razy w tygodniu. Także nie powinieneś go robić na mniej niż 72h przed meczem.

Ćwiczenia plyometryczne

Do treningu plyometrycznego możemy zaliczyć wszelkie skoki i zrywy. W jednej serii należy wykonać  4-6 powtórzeń. Przerwa między seriami powinna wynosić 1min30 – 2min30. Każde ćwiczenie należy wykonywać w 3 seriach.

Ćwiczenie 1: Wyskoki na pudło

trening plyometryczny w pilce noznej

Ćwiczenie 2: Skater Jump

skoki plyometryczne

Ćwiczenie 3: Przysiad z wyskokiem

trening plyometrii dla piłkarzy  Jeżeli szukasz więcej ćwiczeń aby ułożyć własny trening zapraszam Cię do oglądnięcia mojego filmu :

[video_player type=”youtube” style=”1″ dimensions=”853×480″ width=”853″ height=”480″ align=”center” margin_top=”0″ margin_bottom=”20″ ipad_color=”black”]aHR0cHM6Ly95b3V0dS5iZS91anlDUzg1VW5fNA==[/video_player]

 

Więcej elementów z treningu plyometrycznego dla piłkarzy znajdziesz w planie treningowym, PRZYGOTOWANIE SIŁOWE

Czytaj dalej :