Trening mentalny piłkarzy

„Charakter nie jest czymś wrodzonym, Charakter jest nabywany przez całe życie” Gdyby trening mentalny nie miał znaczenia w piłce nożnej to najlepsze europejskie kluby nie marnowały by zbędnie pieniędzy na zatrudnianie psychologów.

Jako iż dorośli piłkarze mają mniejsze problemy psychologiczne tak młodzi zawodnicy mogą bardzo często doświadczać niepewności podczas meczu, strachu i ogromnej presji na boisku. Niestety trening mentalny ma bardzo kontrowersyjną opinię przez działalność pseudo-coachów którzy tak naprawdę nie dają odpowiedzi na kluczowe pytania sportowców. W tym artykule dowiesz się:

  • Jakie pytania należy sobie zadawać aby nie błądzić w karierze? 
  • Jak można zwiększyć pewność siebie poprzez wizualizację?
  • Jakie cechy są nabywane przez młodych piłkarzy w najlepszych szkółkach piłkarskich na zachodzie?

Ciekawostka: Został przeprowadzony eksperyment który udowodnił  iż osoba która usłyszy kilkakrotnie od różnych ludzi podczas dnia następujące słowa „Hej wyglądasz marnie, jesteś chory/a ?” rzeczywiście zacznie sobie zadawać pytania co do stanu jej zdrowia.

W krytycznych sytuacjach eksperyment ten kończył się zachorowaniem testowanej osoby. Jak to możliwe i jakie ma to zastosowanie w piłce nożnej ? Zanim odpowiemy na to pytanie przypomnijmy dewizę Treningu Piłkarzy:

Trenuj, Odżywiaj się i MYŚL jak zawodowy piłkarz.

Powracając do naszej ciekawostki. Czy nie zwątpiłeś nigdy w swoje możliwości po tym jak usłyszałeś od kogoś że się nie nadajesz do danego sportu, pracy lub zadania? Jestem pewny że odbiło się to na twojej pewności siebie co z kolei przełożyło się na twoje rezultaty.

Człowiek jest zwierzęciem stadnym, naturalne jest więc że każdy z nas bierze do siebie opinie innych ludzi ponieważ mamy to zapisane w genach. Nie mniej jednak, jeżeli zaczniesz wyróżniać się na tle innych ludzi to bardzo szybko staniesz się ofiarą plotek i dyskusji na twój temat.

Znałem wielu młodych zawodników którzy zostali zniszczeni przez ciągłą krytykę ze strony ich otoczenia.

Jak radzić sobie z krytyką otoczenia?

Rada: Znajdź dobre otoczenie

Postaraj się otoczyć ludźmi którzy mają duże ambicje i podobne cele do twoich. Będziesz mógł się z nimi dzielić twoimi doświadczeniami w pasjonującej Cię dziedzinie. Dodatkowo, takie osoby są świadome kroków jakie trzeba wykonać żeby osiągnąć sukces w danej dziedzinie więc na pewno nie będą miały nic przeciwko jeżeli będziesz woleć poświęcić więcej czasu na realizowanie swojej pasji.

Cechy mentalne piłkarza

Umysł człowieka da się kształtować. Jednak twój mózg nie jest w pełni maszyną którą da się zaprogramować, jednakże przez wykonywanie pewnych czynności możemy mieć wpływ na podświadomość. Co z tego wynika?

  • Pewność siebie można zwiększać
  • Wiarę można wzmacniać

Trening mentalny piłkarzy, ćwiczenia

Trening mentalny dla piłkarzy Moim zdaniem nie ma idealnego ćwiczenia które zwiększa pewność siebie na boisku. Jeżeli miałbym Ci dać naprawdę wartościową radę to: Przestań się martwić i rób to co kochasz. Tak, zrozumiałeś, po prostu przestań zadawać sobie zbędne pytania typu, „Czy uda mi się zostać piłkarzem”, „Czy jestem wystarczająco dobry?”.

Powiem Ci tylko tyle, że tylko i wyłącznie ty kreujesz odpowiedzi na te pytania poprzez małe codzienne rutynowe zadania.

Codzienna rutyna i dzień piłkarza

Każdy człowiek sukcesu którego miałem okazję spotkać wiedział coś co odróżniało go od reszty. Wiedział gdzie dąży, dlaczego i jak to może osiągnąć. Widzisz całkiem niezła zmiana perspektywy. Te pytania nie powodują niepokoju ale wymagają od Ciebie zaangażowania i kreatywności.

Już nie boisz się że nie znajdziesz odpowiedzi. Jeżeli więc zastanawiasz się jak zostać zawodowym piłkarzem postaraj się rozłożyć to duże pytanie na mniejsze małe pytanka typu:

  1. Jak należy się odżywiać jako piłkarz?

  2. Jaki klub będzie najlepszy dla mojego rozwoju i jak się do niego dostać?

  3. Jak zaplanować swoje treningi piłkarskie?

  4. Jak powinien wyglądać mój dzień?

Samo zadanie sobie tych kluczowych pytań zmienia już twoje ogólne nastawienie.

Trening Wizualizacji, Wyobrażenia

Jak mówiłem wyżej pewności siebie można nabrać poprzez realne doświadczenie. A co gdyby wytworzyć taką sytuację we własnej głowie? Badania potwierdziły że podczas wyobrażania sobie danej czynności, w naszym mózgu są aktywowane te same partie co podczas rzeczywistego wykonywania tej czynności. I co z tego, zapytasz? Jest w tym wszystkim pewien haczyk, nie okłamujmy się.

Nie uda Ci się nigdy zwiększyć siły mięśni poprzez samo wyobrażanie sobie ćwiczeń na siłowni, cuda nie istnieją. Natomiast dzięki wizualizacji możesz w bardzo prosty sposób wyobrażać sobie dane sytuacje które mogą się zdarzyć podczas meczu, dzięki czemu będziesz już na nie przygotowany i będziesz nieświadomie wiedzieć jak należy zareagować.

Jak wykonać ćwiczenie wizualizacji?

Podczas każdego dnia powinieneś znaleźć przynajmniej 30 minut na odpoczynek lub krótką drzemkę. Połóż się lub usiądź w cichym miejscu. Wyłącz telefon, radio i telewizor. Zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Kiedy się już uspokoisz to zacznij sobie wyobrażać twój cel, dajmy na to że jest to śpiewanie hymnu narodowego jako piłkarz reprezentacji polski.

Następnie pomyśl o odpowiedziach na poprzednie 4 pytania. Kiedy już zrobisz ten wstęp zacznij myśleć o ostatnim treningu lub meczu, zastanów się nad tym co musisz poprawić w swojej grze, nad ćwiczeniem które Ci ostatnio nie wychodziło.

Dla przykładu, kiedy byłem na moim pierwszym treningu w klubie US PALAISEAU, nie bardzo wychodziło mi pewne ćwiczenie na kontrolę piłki. Tuż po treningu spędziłem 30 dodatkowych minut na boisku aby je doskonalić. I co mi to dało?

Na następnym treningu robiłem to ćwiczenie szybciej i lepiej niż inni zawodnicy. Jak widzisz wyciąganie wniosków z twojej gry jest kluczowe do stawania się lepszym piłkarzem. Idealną chwilą jest własnie czas przeznaczony na wizualizację.

Jeżeli będziesz wykonywać to ćwiczenie codziennie lub co co najmniej 2 dni mogę Ci zapewnić iż pytania typu „Czy mi się uda?” „Czy na pewno jestem wystarczająco dobry?”, na zawsze znikną z twojej podświadomości.

Sposób myślenia zawodowego piłkarza

Graj aby wygrać

Wychodząc na murawę powinieneś mieć tylko i wyłącznie jeden cel. Wygrać mecz. Nie myśl egoistycznie, nie myśl o sobie. Myśl o drużynie ponieważ piłka nożna jest sportem drużynowym.

Jeżeli się nie zgadzasz zapisz się na tenisa lub boks. Zrozum fakt że jeżeli twój kolega straci piłkę nie krzycz na niego tylko biegnij mu pomóc. Jedynie dzięki zgraniu drużyny i dobrej komunikacji na końcu będzie możliwa wygrana i wszyscy na tym zyskają.

Cechy charakteru piłkarza

Miej szacunek

Miej szacunek do piłki nożnej, do twojego ciała a także kolegów z drużyny i trenera. Jeżeli nie będziesz mieć szacunku do innych to nie wymagaj od nich szacunku do Ciebie.

Czerp radość z tego co robisz

Jeżeli naprawdę kochasz piłkę nożną nie będziesz musiał się zmuszać do treningów. Będziesz to robić naturalnie. Czy myślisz że Messi lub Neymar grają w piłkę dla pieniędzy? Czy naprawdę są ludzie którzy myślą że pieniądze są główną motywacją piłkarzy?

Szczerze tego wątpię, pieniądze mogą być chwilową motywacją jednak na dłuższą metę mimo dużej potencjalnie dużej sumy pieniędzy do zarobienia, stracisz zainteresowanie piłką nożną. Więc szczerze zastanów się czy naprawdę jest to twoje powołanie.

Naucz się słuchać

Umiejętność aktywnego słuchania jest bardzo doceniana na wysokim poziomie sportu. Ludzie którzy mają większe doświadczenie z reguły mają wiele ciekawych historii lub wskazówek do przekazania. Naucz się słuchać i przede wszystkim, kiedy trener do Ciebie mówi, patrz mu w oczy, nie ważne jak długo, nie ważne o czym mówi, jako jego zawodnik jesteś zobowiązany go wysłuchać do końca!

Bądź profesjonalistą

Trening, odżywianie, odpoczynek i wszystkie małe czynności jak kładzenie się spać o stałych porach, nawadnianie, masaże i planowanie treningów świadczą o poziomie twojego profesjonalizmu. Jeżeli chcesz zostać zawodowym piłkarzem, będziesz musiał wykonywać regularnie te czynności, bez względu na pogodę i temperaturę na polu, bez względu na twój humor ani na święta.

Jeżeli decydujesz się zostać piłkarzem musisz wykonywać wszystkie te czynności cały czas aż do końca kariery w innym wypadku nie zasługujesz na miano prawdziwego piłkarza.

Bądź wymagający

Zanim zaczniesz wymagać od trenera żeby wystawił Cię w meczu, zastanów się nad tym czego Ci brakuje aby być idealnym zawodnikiem i zacznij się doskonalić. Wymagaj od siebie powagi, koncentracji i wysokiego zaangażowania podczas treningów i meczy.

Jeżeli trenując będziesz dawać z siebie tylko 80% to podczas meczu nic się nie zmieni więc zawsze dawaj z siebie jak najwięcej jednocześnie kontrolując intensywność treningów. Czytaj dalej:

Zostań zawodowym piłkarzem

Dziękuje za lekturę i życzę owocnych treningów

Twój piłkarski trener personalny, Joachim Łeptuch