Jak zapobiegać kontuzjom piłkarskim ?

Neymar kontuzjowany

Kontuzje są nieodłącznym elementem każdego sportu. Każdemu z nas przytrafiła się kiedyś jakaś kontuzja. Możemy odróżnić dwa rodzaje kontuzji, te powodowane przez kogoś, najczęściej są to ostre urazy (skręcenia, złamania) i przewlekłe powodowane przez zły trening lub zły styl życia.

W tym artykule dowiesz jak dzięki następującym punktom możesz zapobiegać tak zwanym głupim kontuzjom powodowanym przez brak profesjonalizmu:

  • Sportowy Styl Życia 
  • Wzmacnianie mięśni 
  • Przetrenowanie i przemęczenie
  • Odnowa biologiczna

Sportowy Styl Życia

Zawodowi sportowcy trenują 24h na dobę, wszystkie czynności które wykonujesz podczas dnia mają wpływ na twoje osiągi w sporcie. Także, źródłem kontuzji może być zmęczenie i niewystarczający czas poświęcony odnowie biologicznej. Zadbaj więc o dobrą jakość snu.

Używki jak alkohol lub papierosy mogą spowalniać procesy regeneracji, należy je wykluczyć na zawsze z twoje życia. Złe odżywianie ma bezpośredni, bardzo negatywny wpływ na parametry jak, siłaszybkośćwytrzymałość.

Jeżeli jeszcze nie odżywiasz się dobrze przeczytaj artykuły o odżywianiu lub rozważ zakup książki na temat odżywiania sportowców.

Wzmacnianie mięśni

Wytrzymałość i siła twoich mięśni odgrywa ważną rolę nie tylko w zapobieganiu kontuzjom mięśniowym ale także kontuzjom stawów. Mięśnie są odpowiedzialne za stabilizację stawów podczas wysiłku.

Im wytrzymalsze są twoje mięśnie, tym mniejsze jest ryzyko kontuzji stawów. Idealnym treningiem na zapobieganie kontuzjom jest trening rozwijający siłę maksymalną mięśni.

Piłkarze Realu podczas treningu na siłowni
Gwiazdy Realu podczas treningu na siłowni

Przetrenowanie i Przemęczenie

Czasami można w bardzo prosty sposób przewidzieć zbliżającą się kontuzje. Twój organizm jest mądrzejszy niż Ci się wydaje, przez cały czas wysyła Ci jakieś oznaki, twoim zadaniem będzie nauczyć się jego mowy.

Czasami pod koniec ciężkiego cyklu treningowego możesz odczuwać ogólne zmęczenie, będziesz osłabiony a twoje osiągi będą stać w miejscu. Przestaniesz się rozwijać. Nazywam to stanem przemęczenia.  Jeżeli czujesz zmęczenie nawet przed treningiem, masz duże zakwasy lub nie potrafisz się skoncentrować na zadaniu. Warto jest zmniejszyć obciążenie lub całkiem odpuścić sobie trening.

Daj znać trenerowi że jesteś przemęczony, poproś o lżejszy, indywidualny trening. Dzięki temu możesz zapobiec w dużym stopniu głupiej kontuzji, spowodowanej przez nieuwagę lub osłabienie.  Jeżeli chcesz zgłębić temat przemęczenia, zapraszam Cię do oglądnięcia mojego filmu na ten temat.

Odnowa biologiczna

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Szczególnie kiedy jesteśmy zmęczeni. Twoim narzędziem pracy w sporcie jest twoje ciało, naucz się odpowiednio o nie dbać.

Dla przykładu kiedy twoje zawody są odwołane, wykorzystaj ten czas aby odpocząć, weź zimną kąpiel i wymasuj wszystkie partie mięśniowe.

Piłkarze MC podczas zimnych kąpieli

Wiele osób w przypadku odwołania meczu, korzysta z wolnego czasu aby wyjść na miasto lub na imprezę. W takich przypadkach od razu widać kto jest profesjonalistą.

Naucz się korzystać z wolnego czasu a będziesz w stanie progresować nawet 3 razy szybciej niż inni.

Jak odpocząć po wysiłku, treningu lub meczu. Nie wspominałem w tym artykule o rozgrzewce ani rozciąganiu ponieważ uważam że te dwa elementy są częścią treningu.

Pobierz podręcznik piłkarza w którym znajdziesz wszelkie niezbędne informacje o treningu, odżywianiu i karierze piłkarza.

Podręcznik Piłkarza – Pobierz klikając tutaj 

Podręcznik Piłkarza Trening Piłkarzy

 

 

 

 

 

Dziękuje za lekturę i życzę owocnych treningów Twój piłkarski trener personalny, Joachim Łeptuch, Trening Piłkarzy